Oczepiny


Dawny obrzęd

Przebabiny, czepinie, czepiny oto jak inaczej nazywają sie oczepiny - dawny obrzęd weselny znany u większości ludów słowiańskich, podczas którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Nazwa "oczepiny" pochodzi od czepca, nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka.

Oczepiny odbywały się o północy, kiedy to pannę młodą prowadzono do bocznej izby, śpiewając przy tym pieśń Oj, chmielu, chmielu.... Potem druhny zdejmowały z głowy panny młodej wianek, ścinano jej warkocz lub skracano włosy, a starsze zamężne kobiety nakładały czepiec. Czepiec weselny, z białego płótna, misternie haftowany, najczęściej był podarunkiem od matki chrzestnej. Brat panny młodej lub najstarszy drużba wręczał go starościnie (która często była wcześniej swatką). Umieszczony na głowie, naznaczony znakiem krzyża, stawał się atrybutem małżeństwa.

Oczepinom towarzyszyły różne zwyczaje: panna młoda "na niby" zrzucała i deptała czepek, czasem któryś z drużbów zamiast czepka wkładał jej na głowę męski kapelusz, uciekała dookoła stołu przed mężatkami chcącymi ją oczepić, broniła się przed oczepinami sama lub "pomagali" jej żonaci mężczyźni.

Współcześnie

Obecnie oczepiny, to jedna z niewielu tradycji weselnych, która przetrwała i jest kultywowana aż do dnia dzisiejszego. Podczas zabawy i tańcy Młoda Para pozbywa sie swoich atrybutów. Niezamężne dziewczyny i panowie wolnego stanu pląsają kolejno w rytm muzyki granej przez zespół muzyczny i mają za zadanie złapać rzucane przez nich rekwizyty: panny welon lub podwiązkę rzucane przez Panne Młodą, a kawalerowie - muchę lub krawat rzucane przez Pana Młodego. Ci, którzy złapią rzucane atrybutyy, mają największe szanse na rychły ożenek i zamążpójście. Najczęściej oczepinom towarzyszą zabawy, konkursy i przyśpiewki, które prowadzi orkiestra weselna.Widać zatem, że oczepiny pozostały jednak tym punktem kulminacyjnym na weselu.

Zabawy oczepinowe

Dodatkowe zabawy weselne i konkursy jakie można przeprowadzić w trakcie oraz po oczepinach znajdują sie w dziale "zabawy i konkursy weselne" w menu "wesele" po lewej stronie. Przeczytają tam Państwo opisy przykładowych zabaw jakie może przeprowadzić nasza kapela weselna...