Nagłośnienie

O naszym nagłośnieniu śmiało można powiedzieć, ze to profesjonalny sprzęt wysokiej klasy światowego lidera w produkcji mikserów i zestawów głośnikowych.
Jest to zestaw aktywnych kolumn firmy MACKIE (subwoofer SWA 1501 + dwie satelity SRM 450 v2) o łącznej mocy 1400 W RMS. Do tego dochodzi mikser MACKIE ONYX 1220 FireWire oraz aktywny monitor sceniczny MACKIE SRM 350.

alt
Zasadniczą podstawą dobrego brzmienia jest profesjonalny mikser!!! Mackie ONYX 1220 FireWire zaprojektowany do nagłośnień koncertowych oraz dla potrzeb nagrań studyjnych zdecydowanie  na takie miano zasługuje. Przedwzmacniacze mikrofonowe (PREAMPY) zaprojektowane specjalnie do serii ONYX mogą rywalizować jakością z najlepszymi przedwzmacniaczami dostępnymi aktualnie na rynku.

Śpiewamy do Shure Beta 58A -  mikrofonów jednych z najczęściej wybieranych przez wokalistów i profesjonalnych estradowych realizatorów dźwięku. Artyści śpiewający we wszystkich możliwych stylach, politycy, koronowane głowy i kościelni dostojnicy, mają jedną wspólną cechę - od dziesięcioleci używają mikrofonów Shure Beta 58a. Wystarczy włączyć telewizję lub przejrzeć gazety, aby się o tym przekonać.

altalt

Dla potrzeb przemówień, konferansjerki, biesiady i przeróżnych zabaw prowadzonych ze środka sali posiadamy Shure PGX 24/Beta 58 - czyli opisany wcześniej legendarny mikrofon w systemie bezprzewodowym.
alt
Nad kontrolą dynamiki wokalu czuwają 2 niezależne kompresory: dbx 166xs oraz TC Electronic C 300 nadając tym samym odpowiednią przejrzystość głosu, którego brzmienie dodatkowo wzbogaca podwójny procesor pogłosowo-efektowy TC Electronic M350.

alt

alt

Wielokrotnie nagradzane "riderowe" urządzenia amerykańskiej firmy dbx oraz duńskiej firmy TC Electronic są znane i cenione przez muzyków i całą branżę audio, gdzie są synonimem sprzętu najwyższej jakości.

Mackie SWA 1501 to aktywna kolumna niskotonowa o mocy 600 W RMS. Posiada crossover, który pozwala na wykorzystanie jej w różnych sytuacjach. Stereofoniczne wejście subwoofera sumuje sygnał lewego i prawego kanału z mixera do sygnału monofonicznego, zapewniając jednocześnie dalsze stereofoniczne przekazywanie sygnału do pary głośników średnio - wysoko-tonowych SRM 450 v2. Dzięki temu pasma częstotliwości są podzielone na do 120 Hz (subwoofer SWA 1501) i powyżej 120Hz (satelity SRM 450 v2). W ten sposób otrzymujemy pełno-pasmowy trójdrożny zestaw głośnikowy ze wspólnym subbasem.

alt
Mackie SRM 450 v2 to dwudrożne kolumny aktywne (400 W RMS każda) posiadające nowoczesny wzmacniacz impulsowy klasy D pracujący w bi-ampingu (oddzielny wzmacniacz dla pasma niskiego i wysokiego) oraz lekkie głośniki neodymowe. Bardzo lekkie, poręczne i praktyczne, a przy tym bardzo głośne i wiernie odtwarzające pełne pasmo. Niesymetryczna konstrukcja wnętrza zapobiega powstawaniu tzw. "fal stojących", które mogą zakłócać pracę membrany niskotonowej.
Dzięki zaawansowanej konstrukcji cechują się szerszym kątem pokrycia dźwiękiem niż standardowe kolumny.

alt


alt

Mackie SRM 350 służy w zespole jako odsłuch (monitor sceniczny) i jest konstrukcyjnie podobna do srm 450 tyle, że mniejszych rozmiarów i stosunkowo mniejszej mocy 195 W RMS, która na "pokrycie dźwiękiem" sceny z powodzeniem wystarcza.System odsłuchowy APHEX 454
Profesjonalny wzmacniacz słuchawkowy
Indywidualna kontrola głośności dla każdego wyjścia
Bardzo niskie zniekształcenie oraz bardzo szerokie pasmo

Słuchawki SENNHEISER IE8IE 8 to model flagowy w serii IE i kamień milowy w rozwoju słuchawek dokanałowych. Słuchawki te, w oparciu o unikalną technologię pozwalają na precyzyjną regulację i ustawienie basów w zależności od preferencji użytkownika.
Bardzo solidnie i precyzyjnie wykonane
- Dynamiczne przetworniki z neodymowymi magnesami
- Zbalansowany, precyzyjny i rzeczywisty dźwięk
- Doskonałe tłumienie dźwięku z zewnątrz
- Wyjątkowo sztywna obudowa oraz wytrzymały wzmacniany kewlarem przewód
- Ergonomiczny design oraz pełna gama elementów dopasowujących
- Różnej wielkośc silikonowe gumki pozwalają na uzyskanie pewnego i wygodnego kontaktu słuchawki z uchem
- Zbalansowane i niezwykle szczegółowe odwzorowanie dźwięku z wyraźnymi średnimi tonami
Mackie ONYX 1220 FireWire

ONYX to seria, która sprosta najbardziej wymagającym aplikacjom. Idealne brzmienie jak i solidność konstrukcji to jej główne atuty. Model 1220 jest perfekcyjny do zastosowań „na żywo” oferując znacznie więcej niż konkurencyjne miksery w podobnej cenie. Mackie udowadnia że wciąż przoduje w innowacyjnych rozwiązaniach a seria ONYX może być tego najlepszym przykładem. Jego pokładowe przedwzmacniacze posiadają zakres dynamiki do 123dB co umożliwia podpięcie każdego rodzaju źródła (mikrofony wstęgowe, gitary elektryczne) bez potrzeby stosowania dodatkowych Di-Boxów. Nieoceniona funkcja to układ "Constant Loudness", który dopilnuje utrzymania poziomu podczas zmiany pozycji panoramy ze skrajnego do centralnego. Equalizer współtworzył Carl Perkins co skutkuje iż korektor dostarcza „brytyjskiego” brzmienia ale posiada szerszy zakres regulacji niż klasyczne „brytyjskie konsolety”, do tego w razie potrzeby może być odłączony na każdym kanale i odbywa się to „sprzętowo”. Mackie postarał się o coś więcej: w tym małym mikserze mieści się sekcja Talkback z dedykowanym zintegrowanym mikrofonem oraz karta ze złączem FireWire pracująca w jakości do 24-bit/96 kHz, dzięki której łączymy nasz mikser "cyfrowo" z komputerem. Takie rozwiązanie jest przydatne podczas sesji nagraniowych utworów demo w naszym domowym studio nagrań.
alt
Wcześniej zespół wykorzystywał nagłośnienie pasywne: Kolumny JBL SF25 napędzane power mikserem MACKIE 808S. W celu podwyższenia jakości brzmienia zdecydowaliśmy się zmienić nagłośnienie na aktywne, którego zaletą jest:

- brak konieczności stosowania pasywnych zwrotnic oraz kabli głośnikowych, na których zawsze występują straty.
- oddzielny wzmacniacz na każdy głośnik w kolumnie - konstrukcja niezawodna, gdyż nawet awaria jednego z wielu wzmacniaczy w kolumnach nie „kładzie” imprezy!!!
- wbudowana kompensacja przesunięcia czasowego (korekcja czasowa - linia opóźniająca). Rzecz w tym, że wyższe dźwięki charakteryzują się szybszym atakiem (wynika to z długości fali dźwiękowej), w związku z tym powstaje wrażenie, że "docierają" one do słuchacza odrobinę szybciej, niż dźwięki z niższego rejestru pasma częstotliwości. Zastosowanie linii opóźniającej powoduje, ze wysokie i środkowe częstotliwości pasma są odpowiednio opóźniane w stosunku do niskich, dzięki czemu dźwięki  wszystkich trzech pasm częstotliwości "atakują" ucho słuchacza jednocześnie. Znacznie polepsza to dynamikę brzmienia (i skuteczność!) całego zestawu nagłośnieniowego.
- wbudowana elektroniczna equalizacja, korekcja fazy,  elektroniczne zabezpieczenia głośników oraz idealnie dobrany wzmacniacz dla każdego z poszczególnych pasm - podzespoły wpływające na bardzo wyrównane i szczegółowe brzmienie.

Przewagą aktywnych kolumn głośnikowych jest to, że konstruktorzy wiedzą wszystko o całym systemie już podczas jego projektowania. To oznacza, że cały tor przetwarzania sygnału - częstotliwości podziału i skuteczność tłumienia aktywnej zwrotnicy, korekcje częstotliwości oraz fazy sygnału, a także układy limitera są precyzyjnie zestrojone.

W konwencjonalnym pasywnym systemie głośnikowym jeden kanał wzmacniacza pokrywa całe spektrum częstotliwości. Tak więc, gdy dźwięki z zakresu niskich częstotliwości przesterowywują wzmacniacz, w wyniku ograniczania sygnału powstają składowe harmoniczne, które są przekazywane do głośników średnio-tonowych oraz wysoko-tonowych. Efektem tego są słyszalne zniekształcenia lub w najgorszym wypadku sygnały, które powodują uszkodzenie głośników. W systemach bi/tri-amp tylko na wzmacniaczu niskotonowym będą pojawiać się zniekształcenia, podczas gdy wzmacniacze średnich i wysokich częstotliwości będą cały czas dostarczać czyste, niezniekształcone brzmienie.

Aktywne systemy pozwalają na daleko bardziej zaawansowane dopasowanie parametrów pracy crossovera niż można tego dokonać z pasywnymi zwrotnicami. Dwu drożne modele z serii SRM posiadają  aktywne zwrotnice, które pozwalają na zachowanie kompleksowo spójnego pasma przy rozdzielaniu sygnału na poszczególne głośniki: niskotonowy, średnio - wysoko-tonowy.