Instrumenty

YAMAHA Tyros 3 to instrument, na którym dobry muzyk z wyobraźnią jest w stanie zagrać niemalże każdy utwór. Wszystko w oparciu o zawarte w nim  setki stylów muzycznych stworzonych przez profesjonalny, międzynarodowy zespół programistów muzycznych, którzy wysączyli ze swoich regionów geograficznych wszystko co najlepsze w muzyce. Wszystkie style są zaopatrzone w realistyczne brzmienia z odczuciem, jakbyśmy słuchali występu „żywego” zespołu muzycznego, zmiksowanego i zmasteringowanego przez profesjonalnego realizatora dźwięku.
 
alt
 
 
Na takim instrumencie jeden człowiek może stworzyć sobie wrażenie gry z całym zespołem, który gra równo, nie fałszuje, nie potrzebuje prób...itd...bo tak na prawdę każdy styl został zarejestrowany przez zawodowych muzyków grających na żywo, którzy posługiwali się elektronicznymi odpowiednikami instrumentów akustycznych. We wszystkich stylach zastosowano przebogatą instrumentację, składającą się z 8 ścieżek instrumentalnych. Grający muzyk w czasie rzeczywistym buduje dramaturgię utworu poprzez nakładanie (i ujmowanie) kolejnych warstw aranżacyjnych, pauz, akcentów, modulacji. Kontroluje przejścia perkusyjne „fill In”, ich wybór i łączenie, zmianę tempa, dynamiki, metrum i w końcu zagrane funkcje. Wszak każdy profesjonalny keyboard reaguje na wszystkie rodzaje akordów, ich przewroty, kadencje a nawet pozwala na wyizolowanie poszczególnych instrumentów z podstawowej harmonii (np. basu) lub dzięki funkcji BASS INVERSION zwalnia wirtualnego basistę z konieczności grania podstawy akordu. Do tego dochodzi jeszcze pokaz własnych mozliwości improwizacyjnych lub wykorzystanie skal, które uaktywniają się po włączeniu guzika, umożliwiając muzykowi dość przypadkowy wybór dźwięków a zapewniają przy tym interesujący efekt końcowy.
 
W związku z powyższym - nie ilość muzyków w zespole decyduje o poziomie wykonywanych utworów lecz ich umiejętności oraz instrumenty i sprzęt, na których pracują. Często skład 2 osobowy brzmi o niebo lepiej niż 5 początkujących amatorów grających na tradycyjnych instrumentach.

Pomimo zaawansowanej technologii, która tkwi w Tyros 3 , jest to instrument wyjątkowo przyjazny użytkownikowi i prosty w obsłudze. Twórcy instrumentu postarali się, aby jego obsługa była intuicyjna i szybka. Duży  kolorowy wyświetlacz pozwala na natychmiastowy dostęp do wszystkich funkcji. Oczywiście mnogość funkcji i łatwość obsługi nie znaczyłyby nic, gdyby nie były sprzężone z wysokiej jakości modułem brzmieniowym. 950 barw zapisanych w pamięci instrumentu doskonale odwzorowuje brzmienie spróbkowanych instrumentów akustycznych, elektrycznych i elektronicznych. Brzmienie Tyros 3 budzi zachwyt publiczności. To tak, jakby grający miał najlepszych muzyków na scenie - wszystkich pod swoją kontrolą.
Dla lepszego komfortu grania większość parametrów instrumentu można przełączać kontrolerami nożnymi.
alt

Co zrobić aby zaszaleć z klawiaturą na scenie? Najprościej uwiesić ją sobie na ramieniu! Według mnie ten, kto wymyślił klawiaturę na pasku, powinien natychmiast dostać Nobla. Nie dość, że to bardzo funkcjonalny "patent" dla klawiszowca, to na dodatek zwykle znakomicie prezentujący się na estradzie, nierzadko znacznie lepiej niż sam wykonawca:-). I choć szczyt popularności tych instrumentów przypada na lata 80-te, zarejestrowane na taśmie wideo efektowne występy ówczesnych idoli wciąż robią wrażenie. Najlepszym przykładem będzie tutaj maestro Jean Michel Jarre, który używał ten znakomity i nieprawdopodobnie kreatywny kontroler do grania live podczas wielu koncertów m.in. w Gdańsku.
alt
Foto: J.M. Jarre
Pisząc kilka zdań na temat Roland AX-1 mam dylemat czy są to klawisze dla gitarzysty, czy "gitara" dla klawiszowca? Używając zawodowych określeń to ustrojstwo nazywamy klawiaturą sterującą (ang. MASTER KEYBOARD). Innymi słowy jest to elektroniczny instrument muzyczny, którego głównym zadaniem nie jest bezpośrednie wydobycie dźwięku, lecz sterowanie innym instrumentem elektronicznym (modułem brzmieniowym) poprzez standard MIDI. W naszym zespole AX-1 jest podłączony do modułu brzmieniowego Korga PA 800 wykorzystujac bogactwo jego brzmienia.

alt
Fender to wiodący na światowym rynku producent gitar i wzmacniaczy, a sama nazwa jest nierozłącznie związana z historią współczesnego przemysłu muzycznego. Dzięki swoim wybitnym produktom, zrewolucjonizowała rynek muzyczny i odcisnęła piętno na prawie każdym gatunku muzycznym od rock'n'roll'a, country & western, aż po jazz i blues, stając się nie tylko instytucją na rynku muzycznym, ale wręcz ikoną dla całych pokoleń zawodowców i amatorów.
alt


Fender Stratocaster – gitara elektryczna produkowana nieprzerwanie od 1954 roku. Odniosła wielki sukces i jest używana przez wielu znanych gitarzystów.